BME Matematika- és Számítástudományi Doktori Iskola > Hallgatói életút


 

Kimutatás a BME Matematika- és Számítástudományok Doktori Iskola doktori fokozatot szerzett hallgatóinak életútjáról


A Doktori Iskolánkba 1994  óta veszünk fel PhD hallgatókat. Az első évben nagyon sok hallgató került be a rendszerünkbe, 1995-től kezdve pedig átlagosan évi 5-8 hallgatót veszünk fel.
A Doktori Iskola indulásakor többen jelentkeztek, mint ahány állami ösztöndíjas helyünk volt, így néhány hallgató csak költségtérítéses helyre tudott bekerülni.  Az utóbbi években mindenkinek jut állami ösztöndíj, aki a felvételi követelményeket teljesíti.

A valaha végzett hallgatók közül eddig ketten lettek (full) professzorok: Balázs Márton a Bristoli Egyetemen és Valkó Benedek a University of Wisconsin Madison-on.

A végzett hallgatóink közül többen is szereztek MTA doktori címet, vagy már közel állnak a védéshez és pár éven belül ez a szám 3-4 fővel bővülni fog.

Az elmúlt 15 évben 52 PhD hallgató végzett a Doktori Iskolánkban. Ezek közül 48-an vannak, akiknek a további pályafutásáról ismeretekkel bírunk.
1) 8 SH diákunk szerzett eddig fokozatot, közülük 6-an egyetemen dolgoznak, 1 fő az iparban helyezkedett el, 1 volt SH hallgatónk további karrierjéről nincs információnk.

2) 44 magyar és EU-s diák szerzett eddig fokozatot, közülük 41 hallgató jelenlegi elhelyezkedéséről van információnk:

Ha egy PhD hallgató a fokozat megszerzése után az egyetemi, vagy kutatói karriert választja, akkor erősen ajánlott, hogy külföldi posztdok állással folytassa a fokozatszerzéssel befejezett PhD hallgatói karierjét.  Ez általában nagyon kompetitív és jelentős elismerés (valójában a legjelentősebb elismerés) egy fokozatot szerzett PhD hallgatónak, ha képes arra, hogy egy, a szakterületén kimagasló kutatásokat folytató egyetemen posztdok állást szerezzen. Az elmúlt 15 évben fokozatot szerzett diákjaink közül ez 15-nek sikerült.

Név nélkül a végzés évével felsoroljuk az intézményeket, ahol posztdok pozíciót szereztek a diákjaink:
 

Végzés éve Intézmény(ek)
2024 University of North Texas
2023 Idiana University
2023 North Carolina State University
2022 York University, Canada
2021  Indiana University és Brown University
2019  University of St Andrews 
2019 Sorbone Univerity, Leiden University
2017 Stanford University
2016 Institute of Science and Technology Austria
2013 Institute for Advanced Studies, Princeton, University of Maryland, New York University, CourantInstitute USA
2012 Palacky University of Olomouc
2012 Lengyel Tudományos Akadémia Matematikai Intézete, Univ. Warwick, UK; Hebrew Univ. Jerusalem, Izrael
2012 TU Eindhoven, University of Brtish Columbia,
2011 Hausdorff Center for Mathematics, Bonn
2010 ETH Zürich, University of British Columbia

Rajtuk kívül vannak, akik nem külföldre mentek posztdok állásba, hanem a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetben folytatták a karrierjüket posztdokként, majd egyetemi oktatóvá váltak, többnyire a BME-n.

Összességében az elmúlt 15 évre vonatkozóan elmondható, hogy a végzett SH-s hallgatóink közül majdnem mind egyetemi oktató lett a saját hazájában.
A magyar és EU-s hallgatók közül 24 fő (vagyis 58%) az, aki jelenleg akadémiai területen dolgozik. A magyar és EU-s hallgatók közül 15-en (vagyis körülbelül minden harmadik fokozatot szerzett diákunk) képesek voltak rangos külföldi egyetemen posztdok állást szerezni a végzés után. Ez az, ami véleményem szerint a munkánk színvonalának valódi fokmérője.

Dr. Simon Károly
a doktori iskola vezetője

Utolsó módosítás: 2025.03.19.